přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Květen 2019


Menu


All Star Refjúdží Band: transkulturní kapela, které se daří

25.7.2009

Česká kapela All Star Refjúdží Band, tvořená z velké části žadateli o azyl z českých uprchlických táborů, vydala svoji první desku. Na albu s názvem "Spas!" (kurdsky "děkuji") znějí hlasy a nástroje zástupců devíti národností. V písních jsou prvky čínské, kurdské nebo arménské hudby; přesto se kapela označuje za českou a zpracovává i texty českých klasiků.

"V roce 2004 jsem se se skupinou holandských divadelníků dostala do uprchlického tábora, chtěli jsme upozornit na uprchlickou tématiku, představit tyto lidi české veřejnosti. Před rokem jsme pak dělali s uprchlíky v Divadle Acha představení Tanec přes plot a já jsem požádala amerického hudebníka Michaela Romanyshyna, aby dal dohromady herce, české hudebníky a lidi, kteří by rádi žili v ČR, a on vytvořil hudební koncept," vysvětluje režisérka Jana Svobodová.

V kapele se potkávají různé lidské osudy a míchají různé hudební styly - folk, pop, čínská opera a třeba i švýcarské nápěvy z hor. "Nechránili jsme hudební kořeny každého z muzikantů, spíše jsme spojili vše dohromady tak, aby vzniklo něco zcela nového. Nejsme multikulturní, jsme transkulturní," vysvětluje Romanyshyn.

Kde domov můj...
Na čerstvě pokřtěném albu zazní 14 mezinárodních písní, včetně českých čítankových evergreenů jako Raisovy Cestičky k domovu. "Závěrečná píseň je na text Josefa Kajetána Tyla a ptá se, ´kde domov můj´. Z úst Kurda, Číňanky a Švýcara, kteří žijí v Praze, ten text dostává zcela jiný význam," upozorňuje ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Před dvěma dny koncertovala kapela v Berlíně, kde sklidila před dvoutisícovým publikem obrovský úspěch. V současné době zvažuje vydat se na velké turné.

ČT24, 3.6.2009
 
Čtěte článek on-line: http://www.ct24.cz/kultura/56810-all-star-refjudzi-band-transkulturni-kapela-ktere-se-dari/


MySpace stránky ALLSTAR REFJÚDŽÍ BAND: http://www.myspace.com/allstarrefjudziband

NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv