přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Prosinec 2018


Menu


Cena Pavla Kouteckého

31.5.2009

Letos potřetí bude v Divadle Archa vyhlášena Cena Pavla Kouteckého.

V porotě letošního ročníku zasednou ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab, Michaela Klečková z programu festivalu Jeden svět, rešeršista filmu Občan Havel Libor Tůma, textilní výtvarnice a dlouholetá přítelkyně Kouteckého Alena Čechová a režisér Petr Zelenka. „Když jsem letos přebírala Českého lva za dokument Občan Havel, v zákulisí jsem potkala pana Zelenku, který byl zrovna oceněn Českým lvem za film Bratři Karamazovi. Nezaváhala jsem oslovit ho a on s nabídkou zasednout v porotě v podstatě okamžitě souhlasil,“ říká Jarmila Poláková, producentka filmu Občan Havel a jedna ze zakladatelů Ceny Pavla Kouteckého.

„Pavla Kouteckého jsem osobně téměř neznal, jeho práce si vážím, stejně jako možnosti zasednout v porotě Ceny, která vznikla na jeho počest,“ říká režisér Petr Zelenka.  „Zároveň je to pro mě důvod přinutit se vidět všechny české dokumenty, jejichž kvalita často převyšuje  filmy celovečerní,“ doplňuje Zelenka, mezi jehož oblíbené české dokumentaristy patří Míra Janek nebo Helena Třeštíková, z těch zahraničních je to pak například Michael Moore.

Vítězný film bude vyhlášen v rámci slavnostního večera 8. června v Divadle Archa. „Kromě vítězného filmu mohou diváci každoročně vidět i jeden z filmů Pavla Kouteckého, letos to bude exkluzivně část z připravovaného televizního seriálu Občan Havel,“ uvedla Jarmila Poláková. Čtyřdílný seriál Občan Havel bude už letos na podzim vysílat televize Nova. Nebude se jednat o televizní verzi celovečerního filmu Občan Havel uvedenou na čtyřikrát, tvůrci dají v seriálu důraz na události z prvních let českého státu. V seriálu budou k vidění dosud nepublikované scény, které nebyly ve filmu použité. 

O Ceně Pavla Kouteckého
Jméno dokumentaristy Pavla Kouteckého (1956 – 2006) zaznělo v poslední době nejen v České republice nesčetněkrát. Jeho dokument Občan Havel zaujal v českých kinech i na mezinárodní festivalové scéně. Naposledy si Občan Havel odnesl před několika dny cenu filmových kritiků Kristiál na Febiofestu stejně jako z nominačního večera Českých lvů. První Český lev za dokumentární film připadl také tomuto filmu Před třemi lety tragicky zesnulý Pavel Koutecký by se z takových úspěchů určitě radoval. Pro připomenutí této výjimečné osobnosti českého filmu byla založena Cena Pavla Kouteckého, kterou letos potřetí  vyhlašuje Asociace Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Jeden svět. Jedním z důvodů proč jsme založili Cenu Pavla Kouteckého je, abychom si každoročně v kruhu nejen přátel a filmařů připomněli a promítli nějaký z Kouteckého filmů. On měl jedinečné vidění světa, které dokázal ve filmech zobrazit. Chci, aby diváci měli možnost jeho filmy vidět,“ říká Jarmila Poláková producentka filmu Občan Havel a jedna ze zakladatelů Ceny Pavla Kouteckého. Cena spojená se jménem Kouteckého podporuje jeho pokračovatele, trpělivé pozorovatele světa schopné sdělit své pocity a postřehy filmem.

Cena je spojená s finanční odměnou 100 000 korun, kterou již potřetí věnuje tradiční partner akciová společnost Metrostav. Objekt ceny vytvořil významný sklářský výtvarník René Roubíček, kterého Koutecký zachytil při práci v nezapomenutelném filmu Dialog. Za rok 2007 byl oceněn film Nízký let režiséra Jana Šikla, v roce 2008 si cenu odnesli scenárista Richard Komárek a režisér Filip Remunda za film Pulec, králík a Duch svatý.


Část vstupenek na slavnostní večer Ceny Pavla Kouteckého bude dána 4. června do prodeje v Divadle Archa za přátelské ceny 90 Kč  a 50 Kč pro studenty.
 
Více informací:  http://www.cenakoutecky.cz


 

NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv