přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Březen 2019


Menu


LIFE SHOW - 27. LEDNA / 20.00

27.1.2012

Work in progress dvoudílného divadelního projektu Petry Tejnorové, který vzniká v programu krátkodobých rezidencí Archa.lab. Prezentace divadelního výzkumu zaměřeného na autenticitu, identitu a manipulaci jak v divadelním představení tak ve veřejném prostoru. VSTUP ZDARMA!

LIFEshow
27.LEDNA / 20.00 / Divadlo Archa

Tvůrci projektu: Petra Tejnorová, Martina Musilová, Antonín Šilar, Jan Burian, Petr Vančura, Johana Schmidtmajerová, Jaro Viňarský, Lucie Špačková
Na projektu dále spolupracují: Patrik Sedlák,  Lukáš Jiřička, Kryštof Hlůžek, Jarda Hrdlička

LIFEshow není inscenací v běžném slova smyslu, ale prezentací první části divadelního výzkumu, který je stále v procesu. Navazující druhá část již bude směřovat k inscenačnímu tvaru a měla by mít premiéru v květnu 2012 na festivalu Divadelní Flora Olomouc. Tematické zaměření projektu velice úzce souvisí s ústředním heslem uměleckých rezidentur Archa.labu: Váš příběh nás zajímá! Zaměřili jsme se na zneužívání autenticity v mediálním prostředí a s tím související principy „hrané“ identity, hrané autenticity. Projekt se z výzkumného a laboratorního hlediska zaměřuje na zkoumání a hledání hranic mezi hercem a performerem, mezi bytím v roli a bytím sám za sebe, na zkoumání hranice mezi skutečností a představením, mezi dokumentem a hraním, pravdou a lží. S tím souvisejí i nové způsobů zapojení publika a strategie zasažení a ovlivnění veřejného života. Tento způsob práce přináší zásadní otázku: zda má divadlo zůstat sociální akcí, či se jedná o formu prožívání a vnímání jednotlivce. V první fázi jsme se zaměřili, kromě pořadů orientovaných na manipulaci obrazu, jenž mění obraz identity, na strategie manažerů během pracovních jednání, zkoumání principů manipulace v reklamě a strategií a taktik, které ovlivňují veřejný prostor a chování lidí. Setkali jsme se s odborníky z oborů reklama, marketing, reality show či náboženství a sekty. Ve druhé fázi jsme udělali zhruba 20 intervencí do veřejného prostoru, při kterých jsme zkoumali možnosti vstupu do života druhých. Zjistili jsme, že „časový zásah“ může vtisknout do druhého stopu, něco, co mu zůstane. A to nejen ve smyslu negativním, ale i pozitivním. Manipulace se tak může stát paradoxně radostným setkáním, vytržením z proudu času.

Spojitým bodem postmoderních teorií a teorií o postmoderně je odmítání jednoho možného vysvětlení, jedné možné pravdy, jednoho možného diskursu. Pro život člověka to může znamenat popření jediné identity, neboť tázání se po identitě přichází ve chvíli, kdy existuje možnost dalších identit. Ve světě nekonečného počtu lákadel a po přetržení mnoha pout tradičních sociálních vzorců se pak vytváří nekonečné množství možných identit, se kterými se jedinec, vržen do tohoto světa, musí vyrovnávat.
Hledání identity je v době tekutosti to, čím jsou lidé posedlí. Hledáme ji každý sám v masovém světě konzumentů. Konzumujeme zboží, které představuje různé ideje, styly, kvality, kterými naplňujeme naši individualitu a formujeme ji. Média, reklama, atd. tyto identity stále „upgraduje“ a mění, takže hledáme identitu neustále.

Petra Tejnorová: Zajímají mě otázky hranice „hry“ – vyjednávání herních pravidel, rozdílné polohy diváka-voyera a diváka-spoluhráče, přesahy divadelních principů do jiných uměleckých disciplín, ale i do života samého. Zároveň se zabývám studiem metod divadelních alternativních skupin, které ve své tvorbě nově definují funkci diváka a diváckou kreativitu, pracují s autenticitou a dokumentem.

Jeroným Klimeš: Manipulace – od latinského slova manus – ruka, naznačuje, že dotyční degradují okolní osoby na předměty, které je možno přesouvat a umisťovat na požadované místo stejně jako neživé objekty.

Neil Postman: Všechny televizní zpravodajské pořady začínají, končí a jsou přerušovány hudbou.[…] Obraz vždy snadno vytěsní slova a prakticky znemožní jakoukoli introspekci. […] Dnes je nejdůležitější všeobecná stručnost – hlavně příliš nezatěžovat ničí pozornost, ale místo toho diváka soustavně stimulovat prostřednictvím pestrosti, novosti, akce a pohybu. Žádné myšlence, postavené na problému nesmíte věnovat pozornost déle než pár sekund.

Pošta pro tebe: Náš pořad tvoří diváci.

Zákaznický kruh:
bind → reach → engage → convert → analyze → re-market → bind → reach → engage → convert → analyze → re-market → bind → reach → engage → convert → analyze → re-market → bind → reach → engage → convert → analyze → re-market


Projekt vzniká v rámci programu krátkodobých rezidencí Archa.lab. Více informací...

Archa.lab logo 2011


NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv