přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Prosinec 2018


Menu


FESTIVAL AKCENT 2011 - 15.-20.LISTOPADU

15.11.2011

Festival AKCENT 2011 - 1.ročník mezinárodního festivalu divadla s přesahem je již za dveřmi! Divadlo - koncerty – site specific projekty - prezentace - dokumentární filmy - workshopy.


AKCENT, AKCENT
Říkává se, že mluvíte-li s Francouzem špatnou francouzštinou, tak dělá, že vám nerozumí. Němec prý vám opravuje předložky a upozorňuje, že místo der, máte říci v třetím pádě mužského rodu dem. No a Angličan nebo Američan? Ti jsou na to deformování svojí mateřštiny tak zvyklí, že jim to již nevadí. Snaží se pochopit, co jim říkáte a odpovědět. Tedy porozumět. A to je přece cílem řeči! Porozumět, pochopit se vzájemně, komunikovat jako lidé, kteří jsou sice rozdělováni různými jazyky a akcentem na odlišných samohláskách slov, ale jejichž cílem je něco společného dělat.
Když chtěl Bůh potrestat zpupnost lidí, kteří stavěli v Babylonu věž až do nebe, potrestal je změnou řeči. Potrestal je schopností domluvit se. A tak jeden volal: podej mi cihlu, druhý ale rozuměl, že chce vodu na maltu a stavba se nepodařila. Člověk se nikdy do nebe po schodech nedostal.
I o tomto problému, provázejícím lidstvo od nepaměti, je divadelní festival Akcent. K špatnému akcentu, tedy důrazu na jinou hlásku, nedokonalé intonaci věty případně i nešikovně zvolenému slovu, dodávejme úsměv, gesto rukou. To je univerzální, tedy mezinárodní. Snažme se porozumět jeden druhému, a to jako jedinci, i jako národy. Jinak nepřežijeme. Věřte mi. Překonávejme akcent či naopak, klaďme ho na to správné místo - na porozumění !!!!!
Jiřina Šiklová, patronka festivalu


Program festivalu a více informací naleznete na
www.akcentfestival.euNOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv