přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Květen 2019


Menu


rozhovor s Wimem Vandekeybusem (Ultima Vez)

19.11.2011

Rozhovor Ondřeje Hraba s vedoucím slavného tanečního souboru Ultima Vez, jehož incenaci Radical Wrong přiváží Divadlo Archa ve dnech 5.-7.prosince.

TO VŠE MŮŽETE POUŽÍT PROTI MNĚ

Představení Radical Wrong je určeno pro dospívající mládež a účinkují v něm mladí lidé. Jeden z nich dokonce vykřikuje, že Wim Vandekeybus je mrtev. Tvé jméno je na programu přeškrtnuto. Sám jsi vyhlásil, že jsi to představení nerežíroval. Jak to tedy doopravdy je?

Když pracuješ s mladými lidmi a děláš představení pro jejich vrstevníky, musíš jím dát šanci se vyjádřit. Mladí lidé se vymezují vůči autoritám, a pokud jsem chtěl, aby představení věřili, nemohl jsem je v ničem omezovat. Je to jejich představení, a díky tomu mu dávají obrovskou energii. Dával jsem jim režijní instrukce, ale zároveň jsem jim řekl: to vše můžete použít proti mně. Hrál jsem roli člověka, který je příliš starý na to, aby ho vzali mezi sebe, k čemuž jsem se musel trochu nutit, protože se mentálně cítím pořád mladý. Takže, ať si každý vybere.

Představení vzniklo jen krátký čas před bouřemi mládeže v Londýně. Vidíš v tom nějakou spojitost?

Jen do určité míry. I v našem představení se odráží zloba mladé generace a násilí je v něm také přítomné. Tanečníci dělají věci na pokraji sebezničení, ale nevyhýbáme se i klidným pasážím plným citu. Můžeme však také nacházet jiné souvislosti. V létě se například konal obrovský hudební festival v Hasseltu, kde byl také můj syn. Najednou přišla obrovská průtrž, vítr a déšť strhl pódium a lámal stromy. Zahynulo tam několik lidí. Ukazuje to, že příroda je stále ještě silnější než emoce mladých.

Předchozí představení Monkey Sandwich, které jsme v Arše uvedli minulý rok, velice rozdělilo publikum. Kritika a velká část publika jej přijala s nadšením, ale našli se i takoví, kteří na mě křičeli po představení, že už k nám nikdy nepřijdou. Jak je to s Radical Wrong?

Musím říct, že mě těší, když diváci vyjádří radikální názory. Není na tom nic špatného, když představení pobouří publikum. Mladé publikum přijímá představení Radical Wrong jako svou vlastní výpověď, a tak doufám, že v Praze přijdou především mladí. Představení je plné energie soustředěné do krátkých sekvencí. Vyžaduje intenzivní, ale krátké soustředění, což, myslím, mladým vyhovuje. Zároveň je zábavné.

A co starší? Můžou taky přijít?

Ti si určitě taky najdou svoje. Možná si řeknou, to je hrozné, čím ta mládež dnes žije, ale možná v představení poznají sami sebe. Vždyť přece taky byli mladí. Nakonec hudba, kterou v představení používám, je hudba osmdesátých let - Public Image Limited nebo Beastie Boys, kterou naopak mladí lidé skoro vůbec neznají. Nedávno jsme hráli v Moens, kde v publiku seděli jenom starší lidé. Říkal jsem si, bože, jak tohle dopadne? A dopadlo to skvěle. Byli nadšeni. Zjistili jsme, že představení má fanynky mezi ženami kolem padesátky. Je totiž svým způsobem sexy.

Náš rozhovor se odehrává v době, kdy sedíš na letišti a čekáš na letadlo do Benátek. Bude tam uveden film Monkey Sandwich. Nakolik se verze, kterou v Benátkách uvedete, liší od filmu, který byl součástí divadelního představení?

Ve filmové verzi jsme posílili příběh hlavní postavy, Jerryho. Celý film jsme nově přestříhali. Protože divadelní verze počítala s diváky, kteří zároveň pozorují akci na scéně, měla jiné tempo než film uváděný v biografu. Pro filmovou distribuci jsme jej taky asi o 20 minut zkrátili. Film byl vybrán do sekce Horizonty benátského festivalu. Toho si velice vážím, protože v ní jsou uváděny filmy které, podle organizátorů, předbíhají svou dobu. Mimochodem, s Jerry Killickem, hercem hlavní postavy filmu, připravujeme na červen příštího roku nové představení. Myslíme při tom na Archu. Co vy na to?

Rozhovor připravil Ondřej Hrab

Wim Vandekeybus - (*1963, Lierre) belgický režisér, choreograf, tanečník, fotograf a vedoucí věhlasného souboru Ultima Vez. Vandekeybus založil soubor Ultima Vez v roce 1986 během pobytu ve Španělsku. Na mezinárodní scénu vstoupil s představením What the Body Does Not Remember. Vandekeybusova tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem, jehož hnacím motorem je konflikt, síla, instinkt, “imaginární katastrofa” a rozpor mezi přitažlivostí a odtažitostí. Vandekeybus mistrovsky používá text i autorskou hudbu. Pro Ultimu Vez skládali například avantgardní hudebníci jako například David Byrne, Marc Ribot, Charo Calvo, Eavesdropper nebo David Eugene Edwards ze 16 Horse Power či skupina Woven Hand.

Ultima Vez se českým divákům poprvé představila v Divadle Archa v roce 1995 projektem Mountains Made of Barking. Od té doby mají diváci Archy možnost sledovat tvorbu jednoho nejvýznamnějších světových choreografů pravidelně. Z tvorby Wima Vendekeybuse Archa dosud uvedla What the Body Does Not Remember (1997), In Spite of Wishing and Wanting (2000), Scratching the Inner Fields (2002), Blush (2003), Spiegel (2006), nieuwZwart (2009) a Monkey Sandwich (2010).


NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv