přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Prosinec 2018


Menu


ARCHA.LAB OTEVÍRÁ ATELIÉRY PRO DOSPĚLÉ!

4.11.2010

Nová sezona Archa.lab Ateliérů pro dospělé právě začíná! Vyberte si z pestré nabídky tanečních i divadelních tréninkových programů!


  • ARCHA.LAB ATELIÉRY PRO DOSPĚLÉ
Laboratoř soudobého tance
NOVÝ ATELIÉR! OMEZENÁ KAPACITA!

Ateliér 1 začíná v pátek 5. listopadu 2010!
Ateliér 2 a 3 vždy ve čtvrtek od 3. února do 16. června 2011!

Archa. lab nabízí zájemcům o soudobý tanec exkurzi do tvůrčích ateliérů mladých choreografů. V průběhu nastávající sezóny se účastníci ateliéru seznámí s tanečními technikami a jejich přesahem do „performing art“. Ateliér proběhne ve třech  samostatných fázích. Zájemci se mohou přihlásit buď na jednu z fází, nebo na celou sezónu, která obsahuje tři samostatné ateliéry. Každý z ateliérů bude zakončen veřejnou prezentací v Divadle Archa, nebo v jiné vybrané lokalitě, či ve veřejném prostoru.

Ateliér 1
Exkurze do tvorby VerTeDance
5.listopadu - 21.ledna 2011
vždy v pátek 17.30 – 19.00 hod ve Studiu Divadla Archa, Zlatnická 8

Instinkt, odvaha a plynulost pohybu
Ateliér je založen na  práci s „fyzikalitou“, čímž rozumíme  vztah lidského těla k zemi a vzduchu, který nás obklopuje. Předmětem naší výuky je vývoj pohybu na různých úrovních – pozice hlavou dolů, posuvná podpora rovnováhy v různých částech těla a vzpory na rukách.
Inspiraci čerpáme z autentických momentů, které se dějí každému z nás v průběhu dne.
Naše lekce začíná vždy hrou, která slouží k probuzení mysli a těla. Později se zaměřujeme na krátká cvičení, která spojíme do závěrečné fráze. Závěrečnou fází pak zakončíme celou lekci. Důležitým aspektem naší práce jsou také cvičení, která vedou k vytvoření důvěry ve skupině.

Tereza Ondrová a  Veronika Kotlíková
Tereza Ondrová je absolventkou pražské AMU, obor taneční pedagogika.
Veronika Kotlíková je absolventkou UK, obor primární pedagogiky.
Obě jsou profesionální choreografky a interpretky, spolupracovaly s choreografkou Lenkou Ottovou, Mirkou Eliášovou, s choreografem Janem Kodetem a dalšími. Od roku 2003 začínají uvádět své společné projekty jak u nás,  tak v zahraničí. Spolu s light designerem Pavlem Kotlíkem založily taneční seskupení VerTeDance. V roce 2005 získaly Cenu Sazky s projektem Tichomluva-neočekávaný chod za objev v tanci.Tereza Ondrová a Veronika Kotlíková byly v sezóně 2008/2009 residenčními umělci projektu Divadla Archa Archa.lab. Pod hlavičkou Archa.lab obě choreografky vytvořily úspěšné představení Emigrantes.
Tereza Ondrová získala ocenění České taneční platformy Tanečnice roku 2010.


Ateliér 2
Exkurze do tvorby Věry Ondrašíkové
3.února - 7.dubna 2011
vždy ve čtvrtek 17.30 – 19.00 hod ve Studiu Divadla Archa, Zlatnická 8

Pohyb a intuice
Věra Ondrašíková se v rámci svého ateliéru  zaměří na  vznik přirozeného pohybu na základě kontaktu všech částí těla s podlahou. Každá lekce má vždy dvě části. První část je založená na fyzickém tréninku s důrazem na analýzu pohybu. Ve druhé části lekce pak trénink přechází do procesu hledání nových principů v choreografické kompozici.

Věra Ondrašíková
Vystudovala obor choreografie na pražské AMU. Jako tanečnice se podílela na projektech Lenky Ottové, Clauda Brumachona, VerteDance, Willi Dornera aj. Její absolventské představení bylo uvedeno na festivalech Tanec Praha, Biennale de la danse v Lyonu, na festivalu Aerowaves v Londýně, Aerodance v Amsterdamu a Masdanza na Kanárských ostrovech (I. cena za skupinové dílo). Jako rezidenční choreograf pracovala s The Professional Dance School v Mazatlánu (Mexico) a se souborem MU Terminal v Budapešti. Jako interpretka získala cenu „The most outstanding dancer” na festivalu Masdanza na Kanárských ostrovech. Hostovala v divadle Komedie (Klára S. – režie David Jařab). V současné době se věnuje tvorbě vlastních projektů (15STEPS aj.).


Ateliér 3.
Exkurze do tvorby Zdenky Brungot Svitekové
14.dubna  - 16.června 2011
vždy ve čtvrtek 17.30 – 19.00 hod ve Studiu Divadla Archa, Zlatnická 8

Tělo důvěrně 
Zdenka Brungot Sviteková se ve svém ateliéru zaměří na řeč těla v pohybu, v prostoru a ve skupině. Způsobem bude zjemnění vnímání pohybu - jeho zdroje, směru, detailu a různých kvalit. Výsledkem je pak větší svoboda pohybu, tance, celkového fyzického výrazu a tvarování  individuálního pohybového slovníku. Jak konkrétní může být abstraktní řeč těla, které je v pohybu? Může být tanec konkrétní, aniž by byl popisný?

Zdenka Brungot Sviteková
Zdenka Brungot Sviteková pracuje jako tanečnice, performerka a pedagožka. Prošla několik tanečních škol, absolvovala magisterským studiem na VŠMU v Bratislavě, dále pak v CND Paris. V rámci stipendia v Danceweb ve Vídni a v Saratoga Springs (USA), kde se zúčastnila letní školy SITI co., studovala současné pohybové a divadelní techniky, improvizaci, choreografi a analýzu pohybu.  V letech 2001-2004 působila v profesionálním souboru Štúdio Tanca v Banské Bystrici. Od roku 2005 působí jako nezávislá umělkyně, interpretka, spolutvůrkyně, asistentka choreografie. Spolupracovala např. s: K. Simson (UK), Paco Decina (I/Fr), mamacallas/P. Nadaud (Fr/Cz), Dominique Boivin (Fr), AS Project (Sk), Bárou Látalovou (Cz), režisérkou Hanou Železnou a Janem Komárkem (Cz). Spolu s norským fotografem G.M. Brungotem tvoří projekt „sloway“, který propojuje tanec a vizuální umění. Je členkou VICE International Theatre. Pravidelně přispívá do periodik zaměřených na soudobý tanec.


  • INTENZIVNÍ TRÉNINKOVÉ VÍKENDY ARCHA.LAB !


Frank van de Ven „Od doteku a manipulace k tanci“
6. a 7. listopadu 2010 od 10.00 – 16.00 hod
Intenzivní tanečně-divadelní workshop proběhne v angličtně bez přítomnosti tlumočníka do češtiny.

Dílna holandského tanečníka Franka van de Vena vychází z filosofie školy „Body Weather“ (počasí těla). Podstatou této školy je souhrnný trénink, který zkoumá průsečíky těla a jeho okolí.Je určen všem, kdo mají zájem prozkoumávat lidské tělo a jeho fyzickou přítomnost v prostoru.
Dílna je určena tanečníkům a performerům nejrůznějších zkušeností.

„Dotek byl vždy považován za klíčový bod k výzkumu těla v pohybu. Dotek nás vede k uvědomění si světa, který se nachází uvnitř a vně nás. Dotknout se, znamená přijmout dotek. Budeme zkoumat dotek jako jednu z možností, která vede k tanci.“
Frank van de Ven

Filosofický základ a termín „Body Weather“ byl vytvořen počátkem 80.let japonským tanečníkem stylu Butoh Minem Tanakou a následně pak rozvíjen v rámci tanečních tréninků po celém světě. Frank van de Ven byl stálým členem skupiny Mina Tanaky Mai Juku v letech 1983-1991. Společně s Katarinou Bagatsaki vede v současné době Platformu pro tanec a performance v Amsterodamu „Body Weather Amsterdam“
Frank van de Ven od roku 1996 pravidelně spolupracuje s Divadlem Archa.

Odkazy:
www.bodyweatheramsterdam.blogspot.com

Cena za ateliér 1500,- KčJana Svobodová - Ateliér dokumentárního divadla 
11.a 12. prosince 2010 od 10.00 - 16.00 hod
Ateliér režisérky Jany Svobodové je otevřenou platformou pro všechny, kdo mají zájem o principy vzniku  divadelního představení z autentických zdrojů.

Na začátku je  prostor. Jeho zvuky, tvar, barvy. Co je impulsem k pohybu? Kdy se zrodí příběh? Jak vzniká divadelní jazyk našeho vyprávění? Můžeme vyprávět příběh, aniž bychom potřebovali slova? Jak souvisí náš příběh s příběhy ostatních?
Ateliér  rozvíjí tři roviny divadelní práce:
1.tělo v prostoru a v čase - (improvizační techniky vycházející z metody Viewpoints)
2.příběh  (tvorba scénáře na základě autentických zdrojů)
3.prezentace (technika vzniku krátkých sólových vystoupení)

Jana Svobodová se ve své režijní práci soustavně zabývá spoluprací profesionálních umělců a představitelů specifických sociálních skupin. Je autorkou divadelních projektů, které vznikly na základě příběhů vyprávěných obyvateli jihoafrických townshipů, představiteli hip-hopové kultury, či nevidomou zpěvačkou. V některých svých projektech kombinuje divadelní rámec s autentickou diskusí. Od roku 2004 se soustavně zabývá příběhy imigrantů, kteří hledají nový domov v České republice. Spolu s nimi vytvořila postupně pět představení: Putování za snem, V 11.20 tě opouštím!, Divnej soused, Tanec přes plot a Šašci, špioni a prezidenti. Je uměleckou vedoucí a režisérkou skupiny Allstar Refjúdží Company. (www.asrb.cz.)

Cena za ateliér 800,- Kč


Pro sezónu 2011 připravujeme v rámci intenzivních  tréninkových víkendů ve spolupráci s VerTeDance :
Tanec bez bariér
Předpokládaný začátek ateliéru : leden/únor 2011

Tanec bez bariér je ateliér určený především fyzicky handicapovaným lidem a všem, kteří mají chuť objevovat netušené možnosti svého těla v pohybu!
Ateliér je zaměřen zejména na kvalitu provedení pohybu. Kvalitně provedený pohyb pak vede k protažení nadměrně zatěžovaných a  posílení ochablých svalových skupin.
V rámci ateliéru se budeme  věnovat převážně pohybu na podlaze. Pohyb se bude skládat z převalů, posunů, švihů, vzporů, horní poloviny trupu, rukou, hlavy a ostatních částí těla podle individuálních možností. To vše za nezbytného hudebního doprovodu.
Chceme společně nalézt pocit naplnění z pohybu a zahájení smysluplného dialogu se svým tělem.

Na základě této dílny bychom rádi vytvořili skupinu zájemců, která by se podílela na vzniku tanečně divadelního představení, které bude mít premiéru v Divadle Archa v průběhu sezóny 2011/ 2012.
Ateliéry se  konají vždy ve Studiu Divadla Archa.

Adresa studia: Zlatnická 8, Praha 1, 110 00.

Cena za jeden blok (10 lekcí) – 1 800 Kč
Cena za dva bloky (20 lekcí) – 3 500 Kč (sleva 100 Kč)
Cena za tři bloky (30 lekcí) – 5 000 Kč (sleva 300 Kč)

Přihlášky na pokladně Divadla Archa.

Kontakt:
Petra Čechová, produkce Ateliérů Archa.lab
e-mail: petra.cechova@divadloarcha.cz
tel.: +420 605 509 832


NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv