přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Květen 2019


Menu


FESTIVAL IBÉRICA 2010

26.7.2010

Již sedmým rokem roztančí festival IBÉRICA Prahu, Boskovice i Brno vášnivými iberskými rytmy a nadchne neopakovatelnou atmosférou španělské fiesty. Návštěvníci festivalu si užijí temperamentního flamenkového tance i nedostižné virtuozity jihoevropských instrumentalistů v období od 17. srpna do 21. srpna 2010.


Festival španělské kultury Ibérica je pro mnohé už celá léta synonymem energie, slunce, exotických chutí a hudby iberského poloostrova. Letošní ročník festivalu se tématicky navrací ke kořenům flamenka, tentokrát v novém pohledu na toto tradiční andaluské umění.

Zahájení festivalu proběhne už tradičně v boskovickém Zámeckém skleníku. Program večera ozdobí Ana Calí, tanečnice, která se může pochlubit nejen cenou z prestižní soutěže Premio Nacional de Danza, ale také účastí na celé řadě stěžejních flamenkových festivalů. Chybět v programu úvodního večera nebude ani osobitá Virginie Delgado, jež návštěvníky potěší elegancí klasického tance a virtuozitou hry na kastaněty.

Hlavní hvězdou letošního ročníku, která své umění předvede ve všech třech místech konání, je jedna z nejmladších a zároveň nejvyhledávanějších flamenkových hvězd – Lucía Guarnido. Její tvorba byla nedávno oceněna kritikou takto: „představení Lucie Guarnido „A mi Aire“ je úchvatně prosté a zároveň velkolepé!“ (Granada Hoy 13.07.2009). Doprovázet ji bude trojice virtuosů: zpěváci Mati Gómez a Juan Ángel společně s kytaristou Luisem Marianem.

„Cyklus Ibérica Clásica se každoročně věnuje vážné hudbě,“ doplňuje dramaturg festivalu Petr Vít, „a letos nabízí proslulou španělskou klavíristku Anu Benavides.“ V rámci doprovodného programu nabídne IBERICA 2010 projekci španělských filmů, v níž nechybí díla Carlose Saury či Luise Buñuela. Projekce doplní výstava fotografií Petra Víta „Kolumbie krásná neznámá“ i tradiční degustace španělských vín a regionálních delikates. Dalším zpestřením večerů bude přehlídka flamenkové módy z tvůrčí dílny Lere Lere.

Dramaturgovi festivalu Ibérica Petru Vítovi jsme položili několik dotazů:

Ibérica má originální a pestrou dramaturgii a vděčí za ni vám. Dejte prosím čtenářům nahlédnout do kuchyně dramaturga.
Předpokládám, že v kuchyni každého dramaturga existují dvě navzájem se střetávající roviny. Především je to přání přinést opět něco nového, neznámý a krásný kumšt, který diváky osloví. A potom vždy přichází ke slovu  neúprosná rovina ekonomická, a ta těmto přáním přistřihuje křídla. Věřím, že na letošní Ibérice i přes mnohá omezení vyhrálo přání dramaturga a na diváky čekají koncerty, které budou něčím nové a krásné, plné slunce iberského poloostrova, tak potřebného v letošním uplakaném létu.

Má vůbec festival Ibérica ve středoevropském prostoru obdoby?
Existuje několik festivalů, které jsou zaměřené výhradně na flamenco, ale chybí jim další rozměr, jakým je na Ibérice např. pravidelný cyklus Ibérica Clásica věnovaný španělské vážné hudbě, či ukázky španělské kinematografie a výstavy španělských umělců. Pokud vím, tak podobnou šíři záběru má jen vídeňský Festival der Spanischen Musik.

Kdo je váš letošní favorit mezi umělci?
Bezesporu kvarteto Lucíe Guarnido – je to nejen brilantní tanečnice, ale zabývá se flamenkovým tancem i z pohledu na jeho historii a etnografickou výlučnost – můžeme se tady těšit na opravdu výjimečné představení, ukazující flamenco v celé jeho hloubce. Dalším favoritem je klavíristka Ana Benavides z Málagy, která na Ibérice představí dosud nevydanou hudbu španělských autorů 19. a 20. století. Ana se věnuje tomuto objevnému tématu již několik let a její úsilí bylo po zásluze oceněno ve Španělsku několika cenami za významné kulturní počiny.


Termíny a místa konání :

17.8.    Boskovice – zámecký skleník 20:00h
Ana Cali, Alfredo Mesa, Compañía Virginia Delgado

18.8.    Brno Konvent Milosrdných bratří 19:00h
Ana Benavides, piano

19.8.    Praha - Divadlo Archa 20:00h  
Lucía Guarnido „A mi Aire“
VSTUPENKY A VÍCE INFO: http://www.archatheatre.cz/cz/menu/program/19082010day.html

20.8.    Brno – Semilasso  20:00h
Lucía Guarnido „A mi Aire“

21.8.    Boskovice – zámek 19:00h  
Lucía Guarnido „A mi Aire“, Ana Cali, Alfredo Mesa, Compañía Virginia Delgado


Vstupenky jsou k dispozici v sítích Ticketportal (www.ticketportal.cz) a Ticketpro (www.ticketpro.cz).

Podrobnější a pravidelně aktualizované informace naleznete na www.iberica.cz.

NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv