přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Prosinec 2018


Menu


PITCHO WOMBA KONGA

27.2.2007

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE RESPEKT
Pitcho Womba Konga v rozhovoru pro Divadlo Archa


Pražské publikum vás zná jako Sizwe Banziho ze hry Petera Brooka. Teď ale přijíždí Pitcho raper. Divadlo a rap jsou dva odlišné způsoby vyjádření. Má herec Pitcho v sobě kousek Pitcha rapera a naopak?

Jedním ze společných bodů divadla a rapu jsem já, moje osobnost. K oběma přicházím se stejnými kufry v ruce, stejnou minulostí. Je jasné, že když hraju v nějaké hře, léta koncertování mi pomáhají překonat trému a využít prostor a čas.
V rapu se mi hodí divadelní zkušenost při interpretaci textů. Mým skutečným cílem ale nikdy nebylo hrát nebo rapovat. Jsou to jenom dva prostředky, které umožňují předávat nějaká sdělení a ideje, sdílet část života. V tomto ohledu jsou si velmi blízké. Obě řemesla mě živí fyzicky i duševně, a to je veliké štěstí.

Vaše druhé album se jmenuje „Crise de negre“.  Co ten název znamená?

Je to směs pocitů, které přicházely v určitých okamžicích mého života, kdy jsem balancoval mezi nervovým zhroucením a krizí identity. Pokouším se popsat cesty, po kterých jsem prošel než jsem přijal dědictví otroctví, kolonizace a rasismu. Musel jsem přijmout, že jsem to, co jsem. Bylo to těžké, ale umožnilo mi to konečně vybudovat své vlastní já, věřit v lepší budoucnost, mojí i Afriky. Potřeboval jsem lépe vědět odkud přicházím, abych lépe věděl kam jdu.

Čím se liší africký přístup k uměleckému vyjádření od přístupu západního světa?

Vnímám jednu zásadní odlišnost. V Africe neexistuje to, co bychom mohli nazvat princip „Stars“. Afričan udělá velké umění klidně s tkaničkami od bot, nepotřebuje skoro nic, a je to působivější než v Evropě. My pracujeme s věcmi kolem nás. V Africe nejsou umělci nijak vynášeni do oblak a jsou tím pádem daleko přístupnější lidem. Ti pak odloží zábrany a uměleckých událostí se vřele účastní. Například divadelní jeviště byla dřív v Africe postavena na úrovni publika, aby herec nebyl výš než divák. Věci se ale pořád mění a já si myslím, že v současné době se africké umění trochu hledá, stejně jako africký lid. 

„Všichni jsme Afričani“ je podtitul festivalu, který v Praze zahajujete. Vy sám žijete celý život v Evropě. Myslíte si že Evropan může skutečně získat něco z Afričana?

Opravdu pochopit druhé je velmi těžké. Každý máme jiné city, jiné zvyklosti, jiné potřeby. Tyto odlišnosti utvářejí Svět. Proto nevyžaduji od lidí porozumění, ale spíše přijetí. Teprve až Evropa přijme cokoli, co se jí nebude muset přizpůsobit, věci se pohnou. Evropan samozřejmě může mít v sobě kousek Afričana, protože máme všichni stejný, univerzální základ. Evropan už v sobě tedy má něco afrického, stejně jako Afričan má v sobě něco evropského.

Hip-hop je mimo jiné životní styl. Co považujete za jeho nejdůležitější princip?

Podle mě je v hip-hopové kultuře nejdůležitější RESPEKT. To se váže k minulé otázce. Respektovat znamená přijmout ostatní s jejich odlišnostmi, je to něco vzájemného. Mít respekt k druhému znamená mít respekt k sobě samému, nic si nenalhávat. V mém životě už mi to mnohokrát pomohlo. Když někdo jednou pochopí tento princip, ty ostatní přijdou sami.

NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv