přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Září 2019


Menu


TANEC PŘES PLOT


Nový obrázek

Představení TANEC PŘES PLOT vzniklo v rámci dlouhodobého projektu Divadla Archa DIALOGY NA ÚTĚKU a vychází ze spolupráce profesionálních umělců, žadatelů o azyl a cizinců, kteří našli nový domov v České republice.

Vznikla tak divadelní mozaika, která vypráví autentické příběhy uprchlíků z Čečenska, Barmy, Gruzie a Kurdistánu. Jejich osudy a životní příběhy jsou konfrontovány s realitou všedního života v nové zemi. Ocitají se často v kuriózní, někdy komické a často i v tragické situaci.

Každý z příběhů vznikl z úzkého dialogu mezi imigrantem a performerem (hercem či tanečníkem). Herec se stává poslem či nástrojem sdělení, cizinec pak inscenátorem vlastního příběhu. Vznikly velmi intimní výpovědí lidí s pohnutými osudy, které každý herec či tanečník vypráví originálním způsobem.

Režisérka a autorka projektu Jana Svobodová přizvala ke spolupráci spisovatelku Hanu Andronikovou, která každému z autentických příběhů dala dramatický oblouk. Diváci absolvují krátká sólová představení v různém pořadí. Někdo tedy bude svědkem příběhů s dobrým začátkem a špatným koncem a naopak pro jiného tragedie na začátku vyústí v dobrý konec.

Představení je frázováno hudebními čísly, které pro mezinárodní společenství hudebníků Allstar Refjúdží Band nastudoval americký hudebník a divadelník Michael Romanyshyn. Zvláštní mediální vstupy pro toto představení vytvořili televizní protagonisté Jan Kraus, Václav Moravec, Jiří František Potužník a Jan Budař.

Před každým představením se diváci mohli zapojit do výtvarné akce, která vycházela z práce tvůrců v uprchlických táborech a záchytech pro cizince (pod vedením Radka Dohnalová).

Ve foyer divadla byla instalována výstava fotografií Davida Kummermana, videoinstalace Nadima Mohameda a výtvarné práce obyvatel táborů pro zadržení cizinců v Bělé pod Bezdězem a v Přílepech.

Premiéra 11. března 2008

Scéna, koncepce, režie: Jana Svobodová
scénář: Hana Andronikova
hudba: Michael Romanyshyn
lightdesign: Pavla Beranová
kostýmy a realizace scény: Libuše Josefy
hrají: Eva Hromníková, Daniel Raček, Petra Lustigová, Philipp Schenker, Jing Lu, Jana Svobodová, Gugar Manukjan, Abdulrahman Kasem
V mediálních vstupech: Jan Budař, Jan Kraus, Václav Moravec, Jiří František Potužník.
produkce: Pavlína Kalandrová, Jindřich Krippner
technická spolupráce: Vladimír Hubička
foto: David Kummerman
filmový dokument: Jan Šípek
grafický design: Adam Uchytil

Allstar Refjúdží Band: Gugar Manukjan (akordeon), Abdulrahman Kasem (oud, zpěv), Jan Středa (trubka), Adam Koller (bicí), Michael Romanyshyn (klarinet), Jindřich Krippner (klarinet, saxofon)


PÍSNIČKY KAPELY ALLSTAR REFJÚDŽÍ BAND SI MŮŽETE POSLECHNOUT NA MYSPACE


ROZHLASOVÝ SPOT SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE
Projekt vznikl ve spolupráci se studenty UMPRUM a FAMU.
Tvůrci děkuji za podporu Správě uprchlických zařízení MV ČR a České televizi.

Premiéra projektu je součástí festivalu Jeden svět.

Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

   Nový obrázek                    Nový obrázek


      Nový obrázek

Poděkování: Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR.
SUZOHLASY Z TISKU:


Představení se rozmáchlo po celém členitém prostoru Archy. Diváci putují po dějištích jednotlivých příběhů. Velkým kladem je orchestr s klezmerovým zvukem pod vedením Michaela Romanyshyna z USA. Číňanka Jing Lu jako bizardní zpěvačka ječivého čínského tanga je neodolatelná.
Nina Vangeli, Hospodářské noviny

Málokedy mávám v divadle pocit, že som dostojným partnerom tvorcov, že pre mňa pomenúvajú a stvárňujú svedomie doby a jej fantáziu....Vznikol originálny javiskový tvar. Núka sa banálna otázka: čo viac si možeme v divadle želať?
Anna Grusková ve slovenském časopise KØD (konkrétne o divadle)

Divadlo Archa tímto projektem překračuje hranice čistě artistního divadla směrem k sociálnímu a dokumentárnímu dramatu. Je to cenná a důležitá divadelní cesta.
Vladimír Hulec, Reflex/exonline

Děkuju. Tanec přes plot byl jedním z mých nejsilnějších divadelních zážitků a to myslím v tom nejpozitivnějším slova smyslu.
divácký ohlas na internetu www.myspace.com/allstarrefjudzibandNový obrázek

Nový obrázek

Nový obrázek

Nový obrázek

Nový obrázek

Nový obrázek

NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv