přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Srpen 2019


Menu


ALLSTAR REFJÚDŽÍ BANDAllstar Refjúdží Band HOMEPAGE

http://www.asrb.cz/

ASRB_ples Respekt

ALLSTAR REFJÚDŽÍ BAND vznikl v roce 2008 jako součást představení Divadla Archa TANEC PŘES PLOT, ve kterém účinkují vedle profesionálních umělců uprchlíci a cizinci žijící v České republice.

Americký hudebník a kapelník Michael Romanyshyn vyvinul pro Allstar Refjúdží Band zcela unikátní způsob práce. Skladby vznikaly na základě motivů kurdských, arménských a čínských písní, které kapela rozvíjela během společných improvizací. Romanyshyn, který v minulosti spolupracoval například s americkou divadelní skupinou Bread and Puppet, o projektu říká: „Naše hudební cesta byla jak volbou, tak i nutností. Na začátku jsme měli ve skupině pelmel hudebních žánrů: kurdský folk a pop, akordeon východoevropského stylu, čínskou operní a popovou hudbu, reggae a rock, švýcarské nápěvky z hor a kabaretů, jazzovou a současnou muziku i hudbu experimentální či cirkusovou. Nenašli jsme jediný styl, který by kapelu sjednocoval, což nakonec vytvořilo ideální situaci pro vývoj vlastní originální muziky“, vysvětluje Romanyshyn.

První album Allstar Refjúdží Bandu nese název Spas! Není to rozkazovací způsob od slovesa spasit. Nejde ani o špás napsaný esemeskou. Spas znamená v kurdštině děkuji. Je to slovo, které na koncertech vykřikuje frontman kapely Miran Kasem po každé písni.
„Miran je pyšný na to, že může mluvit na scéně kurdsky a je mu jedno, že mu v publiku nikdo nerozumí. V jeho rodné Sýrii je zpívat kurdsky na veřejnosti zakázáno“, říká Ondřej Hrab, ředitel divadla Archa.

„Je to zázrak, že můžeme hrát spolu, i když  každý pocházíme z jiného koutu světa. Co člen kapely, to rozdílný politický názor a jiné náboženské vyznání“, doplňuje iniciátorka projektu a režisérka divadelního představení Jana Svobodová.

Na albu vedle kurdštiny, čínštiny, angličtiny, švýcarské němčiny zní také čeština s přízvukem. Zvláštní kapitolu tvoří hudební zpracování básně Jaroslava Seiferta Hora Říp, čítankové básně J.V. Raise Cestička k domovu a Tylova textu české národní hymny Kde domov můj. Z úst cizinců, kteří u nás hledají nový domov, zní tato slova s novým naléhavým významem.


ALLSTAR REFJÚDŽÍ BAND:

Michael Romanyshyn (klarinet), Gugar Manukjan (akordeon), Miran Abdulrahman Kasem (zpěv, arabská loutna - oud), Jing Lu (zpěv, housle, čínská flétna), Philipp Schenker (zpěv, klarinet), Eva Hromníková (akordeon), Marian Leczó (kytara), Petra Lustigová (trombón, washboard), Jana Svobodová (altsaxofon), Jindřich Krippner (tenorsaxofon), Jan Středa (trumpeta), Pavel „Krtek“ Hejčl (tuba), Jan Krause (tuba), Ondřej Milt (basklarinet), David Bartošek (bicí a percuse), Adam Koller (bicí)

Album SPAS! vzniklo v koprodukci Divadla Archa a Indies MG.
Nahráno živě ve studiu Cox Davida Kollera

CD SPAS! zakoupíte také v pokladně divadla Archa!


Užitečné odkazy:
http://www.myspace.com/allstarrefjudziband
http://www.indiesmg.cz


Allstar Refjúdží Company
je divadelní jádro Allstar Refjúdží Bandu. Hlavním cílem Allstar Refjúdží Company je prostřednictvím divadla a hudby vytvářet prostor pro dialog mezi imigranty a většinovou společností.
Představení Pakosti a drabanti –politicky nekorektní kabaret, je novým projektem Allstar Refjúdží Company.
Více na: http://pakosti.asrb.cz/


Hlavním partnerem skupiny ASRB je ERSTE Stiftung

ERSTE Stiftung
Nový obrázek

Nový obrázek

Nový obrázek

Nový obrázek


NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv