přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání | přejdi na kalendář

česky / english

Září 2019


Menu


Akcent 2010

Festival AKCENT
Mezinárodní festival divadla se sociálním přesahem

Nultý ročník
Divadlo Archa 4. – 7. října 2010

www.akcentfestival.eu


Festival Akcent vzniká z naléhavé potřeby vytvořit platformu pro umění, které překračuje hranice mezi uměleckou tvorbou, sociálními problémy a politikou.
Organizátoři festivalu chápou umění jako unikátní prostředek komunikace, která není omezena pouze na tradiční konzumenty umění, na návštěvníky divadel, galerií a koncertních síní. Festival chce prezentovat aktivity, které uměleckými prostředky vstupují na pole společensky prospěšné či společensky kritické činnosti. Festival chce dát prostor pro konfrontaci divadla a ostatních druhů umění, které pracují formou komunitního umění, dokumentárního divadla, sociálních intervencí, umění ve veřejném prostoru či se zabývají specifickými sociálními tématy. Festival Akcent chce prosazovat nový pohled na funkci umění v sociálním kontextu.

Festival Akcent byl založen na základě společné iniciativy pražského Divadla Archa a Divadla z Pasáže v Banské Bystrici. Bánskobystrické Divadlo z Pasáže je mezinárodně uznávaným komunitním divadlem, které pracuje s mentálně postiženými umělci. Festival bude mít svou českou a slovenskou podobu.
Programovou ředitelkou pražské části festivalu je Jana Svobodová.
Programovou ředitelkou festivalu v Bánské Bystrici je Viera Dubačová.
Dramaturgickým poradcem pražské části festivalu je Henk Keizer, ředitel nizozemské organizace Friesland – Culturele Hofdstad 2018.
Umělecká ředitelka pražské části festivalu Jana Svobodová k zahraniční účasti poznamenává: „Jen stěží bychom našli zemi, kde je komunitní nebo sociálně – specifické umění, tak rozšířeno a na tak vysoké úrovni, jako je tomu v Nizozemí. Proto jsme se rozhodli při budování základů nového festivalu úzce spolupracovat s nizozemskými  umělci, producenty a divadelními teoretiky. Ti také budou tvořit velkou část zahraniční účasti nejen tohoto nultého, ale doufejme i dalších ročníků festivalu.“

Nultý ročník festivalu si klade za cíl postavit pevné základy pro následující první ročník, který by se měl konat mnohem širší formě v roce 2011. Nultý ročník festivalu AKCENT je prvním krokem k vytvoření evropské komunikační platformy divadelních tvůrců a souborů této oblasti umění.

Festival Akcent je určen široké veřejnosti, reprezentantům marginalizovaných skupin obyvatelstva, ale ve stejné míře také odborníkům, teoretikům umění, novinářům, studentům uměleckých škol, uměleckým tvůrcům a členům uměleckých souborů a sdružení.

Slovenská část festivalu se bude konat od 30. září do 2. října a pražská část od 4. do 7. října 2010.



Program festivalu:

Nultý ročník festivalu budou tvořit semináře, symposia, prezentace, dílny, akce ve veřejném prostoru, projekce dokumentárních filmů, divadelní představení a koncerty.

Centrem festivalu Akcent 2010 budou všechny prostory Divadla Archa. Festival chce zároveň upozornit na místa, která se nacházejí v přímém sousedství Archy či ve vzdálenějším okolí a nesou v sobě znaky sociálních a ekonomických proměn  i skrytých sociálních konfliktů. Místa, kde se bude festival konat, zahrnou například železniční depo Masarykova nádraží (součást Národního technického muzea), pasáž a dvůr zrekonstruované budovy bývalé Legiobanky (dnes Palác Archa), holešovickou tržnici a další lokality.

Semináře, sympozia, prezentace a dílny povedou:
Titia Bouwmeester a Ted van Leeuwen - umělečtí vedoucí projektu 5ekwartier holandském Haarlemu, Titia byla uměleckou vedoucí dnes již neexistující divadelní skupiny Dogtroep.
Maďarský režisér Arpád Schilling, který rozpustil svůj legendární soubor Krétakör a rozhodl se věnovat projektům „sociálně angažovaného divadla“.
Stephan Kaegi - režisér berlinské divadelní skupiny Rimini Protokoll, která vytváří divadelní představení s představiteli různých společenských skupin.
Michael Romanyshyn - americký hudebník a divadelník, dlouholetý člen the Bread and Puppet Theatre.
Bagryana Popov - australská divadelní režisérka, která vytváří divadelní projekty s imigranty.
Riet Mellink - ředitelka Peer GrouP, umělecké organizace, která pracuje v zemědělských oblastech severního Nizozemí.
Eugen van Erven a Rien Sprenger z univerzity v Utrechtu, kteří se teoreticky zabývají komunitním uměním.

Z českých a slovenských účastníků:
VerTeDance (taneční projekt s dětmi imigrantů), Jaro Cossiga (pouliční hip-hop event), Radka Dohnalová (výtvarná práce s dětmi z uprchlických táborů), Toy_Box (pouliční sítotisková dílna komiksové výtvarnice), Jana Svobodová (Allstar Refjúdží Company), Viera Dubačová (Divadlo z Pasáže, Bánská Bystrica), Ondřej Hrab (Divadlo Archa)

Během pražské části festivalu budou uvedena tato představení:
Tanec přes plot (režie: Jana Svobodová), 3 x A (režie: Jaro Viňarský), Proroci písma (režie: mamapapa o. s.), Emigrantes (režie: VerTe Dance), Kde je domov můj? (režie: Michael Romanyshyn)



Patronem
pražské části festivalu je socioložka Jiřina Šiklová.

Partneři festivalu Akcent 2010:
České centrum v Bratislavě
Nizozemské velvyslanectví v Praze v rámci projektu NethWorks.
Bulharské kulturní středisko
Centrum pro současné umění
a další..

NOVINKY

Casting k projektu Boys and Girls

Rádi bychom pozvali děti a mládež od 8 do 13 let na casting do divadelního projektu Boys and Girls, jehož první část budeme realizovat v rámci rezidence v Divadle Archa.
Další »

Ultima Vez - předprodej zahájen!

Nejnovější projekt Wima Vandekeybuse a předního vlámského souboru Ultima Vez přijíždí do Prahy jen několik dní po své světové premiéře v Benátkách. Pro projekt booty Looting (Ukradený lup) vybral Wim Vandekeybus skupinu šesti pe...
Další »

Divadlo Archa boduje v Evropě

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura (2007 - 2013). Jako partner za Českou republiku se tak Archa v následující sezóně zapojí d...
Další »

Archiv novinek

MMIX

3x Min Tanaka - 7. -9. května

3x Min Tanaka - 7. -9. května

Slavný japonský tanečník, režisér a farmář Min Tanaka, který je legendou světového tance, se po sedmi letech vrací do Prahy. 7. a 8. května uvede v Arše dvě své sólová vystoupení pod názvem Locus Focus a 9. května vystoupí spole...
Další »

Lou Reed v Divadle Archa!

Lou Reed v Divadle Archa!

Legendární Lou Reed vystoupí 4.července v Divadle Archa v rámci svého letního turné „FROM VU TO LULU“. Vstupenky v prodeji od 23.února v pokladně divadla a v síti Ticketpro. Koncert pořádá agentura 10:15 Entertainment.

Další »

Sólo pro Lu - rozhovor

Sólo pro Lu - rozhovor

Poslechněte si rozhovor Českého rozhlasu s performerkou Jing Lu a režisérkou Janou Svobodovou o představení Sólo pro Lu, které vychází z autentických životních příběhů čínské herečky, zpěvačky a tanečnice. Reprízy představe...
Další »

Archiv